Merak Ettikleriniz

Sizin farkınız ne?

Her yeni çalışmamda ilk defa fotoğraf çekiyormuşum gibi heyecanlanırım. Gelin damatlarım ve ailelerimle çekim için buluştuğumuzda mükemmel bir iletişim ve samimiyetle birbirimize merhaba deriz. Hep birlikte heyecanla ve büyük özveriyle çalışmaya başlarız. Pozlarımızda doğallık ve insanların güzelliği hiç eksik olmaz. Her şey o anda en üst seviyede doğallıkta yaşanır ve aktarılır.

Etkileyici görsellik benim hayal dünyam ve elde etmek istediklerimin sonucunda ortaya çıkıyor. Fotoğraf çekimlerimde ortamı gözlemleyip en iyi sonucu alacağım doğal ışığı, açıları ve kompozisyonu titizlikle seçerim. Son aşamada bilgisayar düzenlemesinde elde etmek istediklerimi estetik bakış açım ile birleştiririm.

Fotoğraf çekimlerini Mehmet Can olarak siz mi yapıyorsunuz?

Tüm fotoğraf çekimlerini kendim gerçekleştirmekteyim. Çekimlerde ayrıca yardımcılarım yer almaktadır. Sadece çekimler değil tüm fotoğraf düzenlemeleri ve albüm tasarımları da tarafımdan özenle yapılmaktadır. Fotoğraf üç aşamada oluşur; Kurgu ve hazırlık, Çekim, Düzenleme . Fotoğraflarınızda bu üç aşamanın da aynı kişi tarafından gerçekleştirilmiş olması onların özgün ve özel olmasındaki en temel unsurdur.

Düğünümden ne kadar süre önce sizinle görüşmemiz gerekiyor?

Kesin bir zaman olmasa da günde sadece tek çekim yapmamız sebebiyle düğün gününüz belli olduğunda en kısa sürede bizimle irtibata geçmelisiniz.

Düğün günü mü yoksa başka bir günde mi çekim yapmalıyız?

Fotoğraf çekimlerimizin gününü ve detaylarını çiftlerimizle görüşme ile belirliyoruz. Aynı gün yapılan fotoğraf çekimleri kapsamını mümkün olduğunca düğün hikayesi olarak yapmayı tavsiye ediyoruz. Sabah ilk hazırlıklarda başlayan fotoğraf çekimleri gece eğlence ve salon çekimleri ile devam eder.

Ayrı gün çekim yapmamızın en büyük avantajları ise sitresten uzak, rahat ve daha özgür olmamızı sağlamasıdır. İstediğiniz her mekan ve yerde çekim yapılabilir.

Bizim çiftlerimize tavsiyemiz düğünden 5-7 gün önce dış çekim yaptırmaları ve salonda fotoğraf çekim konusunda bir sorun yoksa düğün günü de düğün hikayesi çekimi yaptırmaları. Çiftlerimizin kına gecesi çekimlerini de bu pakete ilave ederek tüm düğün faaliyetlerini fotoğraflamış oluyoruz.

Düğün günü çekiminiz ne kadar sürüyor, ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?

Çekimlerimiz ilk hazırlıklarla başlar ve gece salon eğlencesinin sonuna kadar devam eder. Bu fotoğraf çekimlerimizde çiftimizin tüm faaliyetleri detaylı ve özenli bir şekilde fotoğraflanır.

Düğün gününden farklı günde yapılan çekimlerin kapsamı nedir?

Ayrı günde yapılan fotoğraf çekim kapsamı çiftlerin isteğine göre belirlenmektedir. Hazırlık (Kuaför – Makyaj) – Dış çekim ve isteğe bağlı olarak gece özel fotoğraf çekimleri yapılmaktadır.

Denizli ili sınırları içinde 3-6 mekan arası Fotoğraf çekimi yapmaktayız. Denizli içinde kullanmakta olduğumuz mekanlar ; Özel stüdyomuz (doğal ışıkta), Tüm göller, Pamukkale, At çiftlikleri, Ormanlar, Tarla ve Bahçeler, Yürüyüş yolları, Çamlık, Oteller ve Çiftlerimizin kendi evleri.

Şehir dışı çekimlerinde ise ; İzmir Alaçatı , İzmir Urla, Aydın Didim, Muğla Datça Dış mekan fotoğraf çekimleri gerçekleştirmekteyiz.

Çekimler gece devam ediyor mu?

İster düğün günü eğlence çekimleri olsun ister dış çekim günü akşamı olsun ekstra istenen tüm fotoğraf çekimleri yapılmaktadır.

Düğün akşamı salon fotoğrafı çekiyor musunuz?

Evet yapmaktayız. Düğün akşamı yapılan çekimler 2 kapsamda yapılmaktadır. İlki sadece gelin ve damadın fotoğraflarının çekilmesi diğeri de tüm eğlence ve konuklarında fotoğraflarının çekilmesidir. Çekimlerde fotoğraf sayısı sınırlaması olmaksızın eğlence sonuna kadar fotoğraf çekimleri devam eder.

Çekim mekanlarını nasıl belirliyorsunuz?

Çekim mekanlarını çiftlerimizle ön görüşme ile belirliyoruz. Çiftimizin istediği her mekanda çekimleri gerçekleştirmekteyiz. Çiftimizin ayırdığı süreye göre mekan sınırlamamız yoktur.

Sadece Denizli içinde mi fotoğraf çekimleri yapıyorsunuz?

Düğün dış mekan fotoğraf çekimlerinde şehir ve mekan sınırlamamız yoktur. İstenilen iller de fotoğraf çekimlerini gerçekleştirmekteyiz.

Aydın, Nazilli, Muğla, Antalya, İzmir, Afyon, Uşak, Burdur, Bursa, Manisa Gelin Damat fotoğraf çekimleri yapmaktayız. Düğün dış çekim Denizli

Paketleriniz var mı?

Paketlerimiz olmakla birlikte bu sadece yaptığımız fotoğraf çekimlerinin bir standarta oturması içindir. Ancak fotoğraf çekimlerimizdeki kapsamlar çiftlerimize göre farklılıklar gösterebilmektedir. Çiftlerimizle yaptığımız görüşmelerle çekim kapsamları ve Albüm paketleri belirlenmektedir.

Çekim fiyatlarınızı öğrenebilir miyiz?

Fotoğraf çekim ücretlerimizi çiftlerimizle görüşme sırasında kapsama ve albüm paketlerine göre vermekteyiz. Sizleri bir kahve içmeye stüdyomuza bekliyorum.

Çekimlerde kullanılan aksesuarları siz mi getiriyorsunuz?

Bizim kullandığımız aksesuarlarımız olmakla birlikte çiftlerimizin temin edecekleri aksesuarları da fotoğraf çekimlerimizde kullanmaktayız.

Ekipmanlarınız nelerden oluşuyor?

Ekipman,  fotoğraf  boyutu ve ince detayların aktarılması açısından önemlidir. Ancak aktarılmak istenen konunun anlatım şekli ve son sunumunda fotoğrafı çeken kişi daha bir önem taşımaktadır. Ekipman bir araçtır ve bu aracın doğru kullanılmasını teknik ve estetik bilgi sağlar.

Biz çekimlerimizde Nikon D 800 serisi makinalar ve Nikon lensler kullanmaktayız.

Ödeme nasıl yapılıyor?

Görüşme ile belirlenmiş olan fotoğraf çekim ücretinin %30 u ön ödeme olarak alınmakta,  kalan miktar fotoğraf çekiminin yapıldığı gün nakit olarak alınmaktadır.

Nasıl bir albüm veriyorsunuz? Albümde kaç fotoğraf oluyor?

Fotoğraf çalışmalarımızı istenen her ebat ve özellikteki albümler ile vermekteyiz. Albüm Setlerimiz isteğe göre değişmekle birlikte en çok tercih edilen paketin içeriği; Panoramik Lüx Albüm Set  (10 sayfa) 2 Adet aile 1 Adet cep ve 2 adet 50*75 baskı dır.

Albüm ebatlarımız; 35*65 , 30*80 , 30*90 , 35*70

Albüm detayları Albümlerimiz Sayfasında detaylı anlatılmaktadır.

Albümdeki fotoğraf adedi sayfa sayısına göre 30-60 arasında değişmektedir. Düzenlenmiş fotoğraf sayısı albüme konulacak olan fotoğraf sayısından çok daha fazla olup tamamı orijinal boyutlarında müşterilerimize verilmektedir.

Fotoğraflar nasıl teslim edilmektedir?

Özel çekimlerinizin kapsamına göre düzenlenecek fotoğraf sayıları değişmekle birlikte bu sayı 40-250 arasındadır. Çekimi yapılan ve düzenlenen tüm fotoğraflar hard diskinize orjinal boyutları ile yüklenir.

Bebek ve Aile Çekimlerinizin kapsamını anlatır mısınız?

Fotoğraf çekimlerimizin kapsamını ailelerimizle birlikte belirliyorum. En önemli konu çekimin yapılacağı mekanı bebeğimizin ve ailemizin kendilerini en rahat hissedecekleri yer olarak belirlemektir. Çekim süresi olarak 2-5 saat ayrılması uygun olur.

Reklam Fotoğrafçılığı konusunda kısaca bilgi verir misiniz?

Stüdyomda firma ve kişiler için reklam fotoğraf çekimleri de gerçekleştirmekteyim. Çekimlerimiz moda, ürün çekimi, mimari, endüstri, stok foto ve haber fotoğrafları olarak devam etmektedir. Çalışmalarda farklı konseptler ve uygulamalar gerçekleştirilmektedir. İsteyen müşterilerimiz için reklam tanıtım için katalog ve diğer tanıtım ürünleri de tasarım olarak yapılmakta ve teslim edilmektedir.

Evlilik Hazırlıkları Kontrol Listesi

Bu liste sizlerin düğün hazırlıklarını eksiksiz ve sorunsuz gerçekleştirmenizi sağlamak için hazırlanmıştır.

Ne zaman ne yapmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? İşte listemiz; kolaylıklar dilerim.

12 ay önce

·        Nişanlınız ile düğününüzü tasarlayın ve bir bütçe çıkartın. Sonra bu fikirleri ailenizle paylaşın.

·        Düğün gününü ve saatini seçin. Alternatifli pek çok gün seçin ve daha sonra bu tarihleri tatil, bayram ve düğününüze katılmasını istediğiniz önemli kişileri göz önünde bulundurarak kontrol edin.

·        Davetli listesini kabaca hazırlayın.

·        Düğün töreni için mekan arayışlarına başlayın. Alternatifli liste oluşturun.

·        Arkadaşlarınıza düğününüzden bahsetmeye başlayın, fikirlerini alın.

8-10 ay önce

·         Gelinliğinizin modeline karar vermek için araştırmalara başlayın.

·         Nasıl bir düğün yemeği istediğinizi müstakbel eşinizle konuşup kararlaştırın.

·         Ne tür müzik istediğinize karar verin.

·         Çiçek düzenlemelerinin nasıl olacağını düşünün.

·         Şehir dışından gelecek misafirleriniz için konaklama alternatifleri düşünün.

·         İhtiyacını duyduğunuz ürünleri gözden geçirerek evlilik listesini hazırlamaya başlayın.

·         Tören için masa, sandalye gibi kiralanması gereken eşyalar varsa şirketlerle görüşmeye başlayın.

·         Gerekiyorsa evlilik kredilerini araştırın.

6-8 ay önce

·         Özel düğün fotoğrafçısı ve kameraman araştırmasına başlayın.

·         Düğünün yapılacağı mekanı kesinleştirin.

·         Gelinliğinizin modeline karar vermiş ve ön provalara başlamış olun.

·         Gelinliğinizin içine giyeceğiniz iç çamaşırlarına karar verin ve provalarda yanınızda bulundurun.

·         Müzisyenlerle kontağa geçin.

·         Balayınızı planlamaya başlayın.

4-6 ay önce

·         Özel düğün fotoğrafçısı ve kameraman ile randevularınızı kesinleştirin.

·         Davetli listesini kesinleştirin.

·         Düğün davetiyeleri ve yüzükler için alışverişe çıkın.

·         Organizasyon ve catering firmalarıyla son görüşmelerinizi yapıp anlaşmaya varın.

·         Eğer gerekiyorsa pasaportunuzu yenileyin veya yeni çıkartın.

·         Gelinlik provalarını aksatmayın.

3 ay önce

·         Davetiyelerin siparişini verin.

·         Düğün pastası daveti vereceğiniz yer tarafından hazırlanmıyorsa özel sipariş edin.

·         Düğün için kişisel bakım gününüzü belirleyin. Yüzükleri ısmarlayın.

·         Damat kıyafeti için mağazaları dolaşıp alternatifleri değerlendirmeye başlayın.

·         Düğün günü kullanacağınız araç organizasyonunu yapın.

·         Dans müziklerini kıyafetinize uygun olarak belirleyin, dans eğitimi almanız gerekiyorsa görüşmeleri yapın.

2 ay önce

·         Davetiyelerinizin doğru adrese gittiğinden emin olun.

·         Kuaför için rezervasyon yaptırın.

·         Bir jinekologdan randevu alıp muayene olun.

·         Makyajınız için bir güzellik uzmanıyla anlaşın.

·         Damat için takım elbise ya da smokini satın alın.

·         Düğün daveti yemekli ise mönüyü belirleyin.

·         Dans eğitimlerinizi gerçekleştirin.

1 ay önce

·         Evlilik cüzdanınız için başvuruda bulunun.

·         Son bir gelinlik provası yaptırın.

·         Anlaşmış olduğunuz firmalarla organizasyon detaylarını için son bir görüşme yapıp eksikleri giderin.

·         Cilt bakımınızı yaptırın.

·         Nikah şahitlerinizi belirleyin.

·         Balayı rezervasyonlarınızı yaptırın.

2 hafta önce

·         Düğüne katılıp katılmayacağı kesinleşmeyen misafirlerinizi arayın.

·         Çekilmesini istediğiniz anların listesini fotoğrafçı ve kameramana gönderin.

·         Çalınmasını istediğiniz favori şarkılarınızın listesini DJ’ye verin.

·         Gelin: Düğün öncesi son kez saçınızın rengine ve şekline karar verin.

·         Gelin buketini sipariş edin.

·         Gelinliğinizi teslim alın.

1 hafta önce

·         Düğünü yapacağınız mekana konukların son sayısını bildirin. Kaç kişilik ekstra servis açabileceklerini sorup, sayı garantisi alın. Misafirlerin oturma düzenini planlayın.

·         Oturma düzenini ile ilgili bir liste hazırlayın.

·         Düğünün yapılacağı mekandaki görevlilere organizasyonda yer alan diğer firmaların muhataplarını ve ne iş yapacaklarını anlatıp, telefon numaralarını bildirin.

·         Damat: Saç-sakal bakımı yaptırın.

·         Balayı bavulunuzu hazırlayın.

2-5 gün önce

·         Gelinliğinizi giyip son düzenlemeleri gerçekleştirin.

·         Saç ve makyaj provalarını gerçekleştirin

·         Özel Düğün Fotoğrafı çekimlerinizi gerçekleştirin.

·         Büyük günden önce yanınıza en iyi arkadaşınızı alıp güzellik enstitüsüne uğrayın.

·         Oturma düzeninin listesi, mönü, kameranın yeri gibi bilgileri düğün mekanındaki görevlilere bildirin.

·         Kiraladığınız şirketlerle detaylar hakkında konuşun, son dakikalarda çıkması muhtemel sorunları gözden geçirin.

·         Şehir dışından gelen misafirlerinizin ulaşımlarını sağlayın. Bunun için akraba ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

1 gün önce

·         Acil bir durum olasılığına karşı düğün organizasyonu konusunda profesyonel hizmet veren kurumların telefon numaralarını yanınızda bulundurun.

·         Düğünün masraflarını kendiniz karşılıyorsanız, müstakbel eşinizle oturup son bir durum değerlendirmesi yapın. Eğer ailenizden yardım alıyorsanız, bir sorun olup olmadığını teyid edin.

·         Şehir dışından gelen misafirlerinizin kalacakları yerlere yerleştiklerinden emin olun. Eğer ailelerle birlikte düğün öncesi toplu bir yemek planınız yoksa, sevdiğiniz arkadaşlarınızla birlikte sakin bir yemek yiyin. Erken yatın ve en güzel gününüze dinç uyanın.

Düğün günü ve sonrası

·         Yorucu bir güne başlayacağınızı unutmayın ve iyi bir kahvaltı edin.

·         Bugün zamanı iyi planlamalısınız. Örneğin saçınızı ve makyajınızı eksiksiz tamamlamak için yeteri kadar zaman ayırdığınıza emin olun.

·         Ailenizi fotoğrafçınızla tanıştırın ki kimleri çekmesi gerektiğini bilsin.

·         Hediye gönderen ve düğüne katılan tüm konuklara teşekkür kartı gönderin.

·         Bir arkadaşınızdan, siz balayındayken iade edilecek eşyalar ya da düğünle ilgili takip edilecek işler ile ilgilenmesini rica edin.

·         Düğün hediyelerinin eve eksiksiz ulaştığından emin olun.

 

Mutluluklar dileriz…

Mehmet Can Fotoğraf Atölyesi

Fotoğraf seminerleri veriyor musunuz?

Kişiye özel ve gruplara özel fotoğraf seminerleri vermekteyim. Katılmak isteyenler için detaylı açıklamamızı inceleyiniz.

Bu Seminer, fotoğrafa ilgisi olan, ancak fotoğraf teknikleri konusunda eksiklikleri olduğunu hisseden, çektiği fotoğrafların yeterli kalite ve etkileyicilikte olmadığını düşünenler için hazırlanmıştır. Hedefimiz, seminer sonrasında, fotoğraflarınızın artık kıskanarak izlediğiniz profesyonel fotoğraflar seviyesine ulaşmasıdır. Bu eğitim sonrasında fotoğraf okumayı, görmenin bakmaktan farklı olduğunu, fotoğraf makinesinin teknik yapısından, kadraj/kompozisyon ve temel fotoğraf işleme tekniklerine kadar her detayı derinine öğreneceksiniz.


SEMİNER KİMLERE HİTAP EDİYOR

Seminer, başlangıç seviyesindeki fotoğrafçılara hitap etmekle birlikte, profesyonelleşmek isteyen amatör fotoğrafçılar için de önemli bilgiler içermektedir. Eğitim, dijital çekim yapan her tip fotoğraf makinesine sahip amatör kullanıcılar için özellikle detaylandırılmıştır.

SEMİNER FORMATI

Eğitim, sadece teorik bilgilerden oluşmakla kalmayıp, bu bilgiler pratik uygulamalarla desteklenecek ve örneklerle öğrencilere sunulacaktır. Eğitim 4. Haftası uygulama çalışması ve 6. haftası fotoğraf gezisi düzenlenecektir.

SİZDEN BEKLEDİKLERİMİZ

İstenenler çok basit:
1. Fotoğrafa ilgili olmanız
2. Hevesli ve hırslı olmanız
3. Öğrenmeye istekli olmanız
Eğer bu kriterlere sahipseniz, eğitim programımız sizin başarılı olmanızı garanti edecek tüm bilgi ve beceriyi size aktaracaktır. İyi bir fotoğrafçı olmanız için çok özel bir yeteneğe sahip olmanız gerekmemektedir. Aksine, başarınız konuyu ne kadar iyi araştırma ve öğrenmeniz ile ilgilidir. 


SEMİNERE GELİRKEN GETİRMENİZ GEREKENLER

Her katılımcı fotoğraf makinesi ve aksesuarları ile derslere katılım sağlamalıdır. 5 hafta proğramı için laptop ile katılmak uygulama açısından önem taşımaktadır.
* Seminer içeriği, eğitmenin uygun gördüğü şekilde zaman zaman farklılıklar gösterebilir.
Seminer Dönemi: Tarih için lütfen arayınız.
Süre: 6 hafta, 
(4 hafta teorik / 2 hafta uygulama) toplam 18 saat

Uygulamalı Fotoğraf Semineri ders programı:
1. Hafta: Fotoğrafa giriş ve fotoğraf makinaları
2. Hafta: Objektifler, alan derinliği, enstantane/diyafram değişkenleri
3. Hafta: Işık ve renk bilgisi, filtreler, yardımcı araçlar, kompozisyon bilgisi 
4. Hafta: Dış/İç mekan çekim uygulaması (hava şartlarına göre çekim yeri belirlenecektir)
5. Hafta: Fotoğraf düzenleme ve işleme temel bilgisi (Nikon Capture NX ve Photoshop)
6. Hafta: Fotoğraf gezisi (Gezi kapsamı ve yeri birlikte belirlenecektir.) 6 saatlik uygulama yapılacaktır

DETAYLI SEMİNER İÇERİĞİ


FOTOĞRAF MAKİNELERİ VE OBJEKTİFLER
• Fotoğraf makinesi türlerine giriş 
• Megapiksel kavramı
• Neden SLR makine tercih etmeliyiz ?
• Bizim için en iyi fotoğraf makinesi hangisidir ?
• Çarpan faktörü
• Özelliklerine göre objektifler
• Odak uzaklığı
• Otofokus mantığı
• Lens hataları
• Filtreler
• Yapılacak işe göre objektif seçimi

DİYAFRAM, ENSTANTANE VE İLİŞKİLERİ
• Diyafram 
• Enstantane 
• Diyafram ve enstantane arasındaki ilişki 
• ISO değeri 
• Alan derinliği 
• Netlik – Netliği sağlamak için gerekli parametreler / ekipmanlar 
• Farklı diyafram değerlerinde objektifin performansı 
• Doğru diyaframı ve enstantaneyi seçmek 
• Neden diyafram öncelikli, enstantane öncelikli veya program modunda çekim ?
POZLAMA VE POZ ÖLÇÜMÜ
• Poz ölçümü ve metodları
• “+” veya “-“ pozlama
• Histogram nedir / Histogram okuma

IŞIK – DOĞAL IŞIK VE SUNİ IŞIK
• Beyaz ayarı nedir ?
• Gri kart
• Renk ısısı – Kelvin
• Işık ve bizim için önemi
• Işığın kalitesi
• Sert ışığı nasıl yumuşatırım ?
• Ters ışık – Avantaj / Dezavantaj
• Flaş ışığı mantığı
• Flaş kullanım teknikleri ve dolgu ışığı
• Gece çekimleri ve flaş ışığı

NASIL DAHA İYİ FOTOĞRAF ÇEKERİM ?
• Neden deklanşöre basıyorum ?
• Kendinizi eğitin
• Zihinsel çeki listesi
• Bu karede bizim için ne önemli ?
• Bu karede ulaşmak istediğim hedef ne ?
• Fena değil, yeteri kadar iyi değildir. Nasıl daha iyi oluruz ?
 • Bu fotoğrafı daha önce bir yerde görmüş müydüm ?
• Deklanşöre basmadan önce düşün
• Sonradan düzeltirim tembelliğinden kurtulun
• Bir süre aynı konu üzerinde çalışın
• Kendinize dürüst olun
• Gerçekçi olun 
• Beğendiğiniz fotoğrafların portfolyosunu yapın
• Kendi stilinizi nasıl yaratırsınız
• Kaç çeşit objektifim olmalı 
• Fotoğrafın resimden farkı
• Kadraj ve kompozisyon
• 1/3 kuralı

PORTRE ÇEKİMİ
• Portre çekerken ışığın önemi
• Açık havada mükemmel ışık
• Kapalı mekanda mükemmel ışık
• Doğru fon
• Kadraj
• Portreyi vesikalık fotoğraftan farklı kılan öz.
• Makine hangi açıda durmalı ?
• Hangi mesafeden çekmeliyim ?
• Hangi objektifleri kullanmalıyım ?
• Neyi odaklamalı ?
• Kimlerin portresini çekmeliyim ?
• Çocuk portreleri

 

 0533 2115837
 
Seminer Dönemi:
Lütfen yeni dönem Fotoğraf Kursu için bizimle iletişime geciniz.
Uygulama gezisi tarihi birlikte belirlenecektir.
 
Temel Fotoğraf Semineri programı:
1. Ders : Fotoğrafa giriş ve fotoğraf makinaları, objektifler
2. Ders : Alan derinliği, enstantane/diyafram değişkenleri
3. Ders : Işık ve renk bilgisi, filtreler, yardımcı araçlar, kompozisyon bilgisi
4. Ders : Dış/İç mekan çekim uygulaması (hava şartlarına göre çekim yeri belirlenecektir)
5. Ders : Fotoğraf düzenleme ve işleme temel bilgisi (Temel Photoshop)
6. Ders : Fotoğraf gezisi (Gezi kapsamı ve yeri birlikte belirlenecektir.) 4 saatlik uygulama yapılacaktır
 

iris fotoğraf çekimlerini anlatır mısınız?

Yeni Trend “Göz Fotoğrafı Çektirmek”

Almanya ve Fransa’da popüler olan gözbebeği Fotoğrafçılığı Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Tıpkı parmak izi gibi her insanın iris ve gözbebeğinin farklı olması, çekilen fotoğrafları da çok özel ve anlamlı kılıyor. Yeni trendle ilgili bilgi veren Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Can, iris fotoğraflarının; cep telefonu ekranı, kolye, bileklik gibi aksesuarlarda taşındığını, ayrıca tablo haline getirilip evlerde duvarlara asıldığını söyledi.

Sevgilinin gözlerinden bahsetmeyen çok az aşk şiiri ve şarkısı vardır herhalde. “Gözler kalbin aynasıdır” der bir şarkı. “Sen bakma, ben senin baktığın yerde olurum” der Özdemir Asaf. Çöpçüler Kralı’nda Apti “İki Gözümün Çiçeği” diyerek koşar Hacer’in peşinden. Mavi, yeşil, ela ya da kahverengi olması önemli değildir. Bir bakışı dünyaya değer sevdiğimizin.

Tıpkı parmak izi gibi gözlerin de kişiye özel ve eşsiz olması, dünyada ve ülkemizde fotoğrafçılık sektöründe yeni bir trend başlamasına yol açtı;  “İris Fotoğrafçılığı”.

“Mehmet Can Art” markasıyla Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından olan Mehmet Can, iris fotoğraflarına talebin her geçen gün arttığını söyledi. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin büyük şehirlerinde iris fotoğrafları çekilmeye başladığını kaydeden Mehmet Can, kendisinin de teknik alt yapıyı hazırlayıp deneme çekimleri yaptıktan sonra bu hizmeti vermeye başladığını dile getirdi.

Mehmet Can şunları söyledi:

İrisi Tabloları Adeta Sanat Eseri Gibi

 

Çıplak gözle baktığımızda sadece yeşil, mavi gibi açık renkli gözlere sahip insanların göz bebekleri dikkatimizi çekiyor. Oysa fotoğrafladığımızda; kahverengi ve diğer koyu renk gözlerin de, arka plan detayda birçok renk içerdiğini görüyoruz. Büyüleyici renkler ve detaylar var. Her birimizin göz bebeği farklı, Fotoğrafladığımızda birer sanat eserine dönüşüyorlar. Göz yaşayan bir organ olduğu için aynı gözün bugünkü görüntüsüyle iki gün sonraki görüntüsü bile birbirini tutmuyor.

 

Özel objektif ve Lenslerle Çekim Yapılıyor

İris fotoğrafları çekmek üst düzeyde teknik bilgi, altyapı ve ekipman gerektiriyor. Çünkü çok küçük bir objeyi çekiyorsunuz. Detayları ve renkleri çok doğru almanız gerekiyor. Fotoğrafın net ve yüksek çözünürlükte olması için full frame özellikli  makine, özel  bir objektif ve özel makro lensle çekim yapıyoruz. İyi bir ışık sistemi ve teknik donanımla birlikte, 36 milyon piksel olarak en yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekiyoruz.

 

Fotoğraf Çekimi Göz Muayenesi Gibi

 

Stüdyoda, adeta göz doktoru muayenesindeki gibi bir düzenekte çekim yapıyoruz. Çenenizi platforma koyuyor, birkaç saniye gözünüzü kırpmadan bekliyorsunuz. Sonrası bizim işimiz. Tabii fotoğraf çekmekle iş bitmiyor. Fotoğrafın ham hali çok da estetik görünmediğinden photoshop ile fotoğraf üzerinde titiz bir çalışma yapmamız gerekiyor. Detayları ortaya çıkaran işlemlerden sonra büyüleyici iris ve göz bebeği fotoğrafı, sahibiyle buluşuyor. 4 yaşından küçük çocuklar sabit duramadığından onlara iris fotoğrafı çekimi yapamıyoruz.

Sevdiklerinizin Gözü Üzerinizde

 

İris fotoğraflarına hem aileler hem de gençler yoğun ilgi gösteriyor. Her insanda farklı ve, özel olan, eşsiz olan irisin detaylarını görmek insanlara ayrı bir mutluluk veriyor. Gençler iris fotoğraflarını kolye ve bileklik yaptırarak ya da telefonlarında ekran resmi yaparak üzerlerinde taşıyorlar. Sosyal medyada paylaşıyorlar. Aileler ise eş veya çocuklarınınki ile birlikte, ya da tek tek , iris fotoğraflarını tablo haline getirerek evlerine asıyorlar. Yakında tişört, yastık gibi ürünlerin üzerinde de görmeye başlayacağımızı tahmin ediyorum.